Zapora ghostwriting i guest authorship

Wydawca wprowadził w 2012 r. procedury zapobiegające zjawiskom ghostwriting i guest authorship. Ze zjawiskiem ghostwriting mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie artykułu i nie ujawnił swojego udziału jako jeden z autorów lub też jego rola nie została ujawniona w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. W przypadku guest authorship udział danej osoby jest znikomy lub w ogóle nie wystąpił, a pomimo to jest ona wskazana jako autor bądź współautor publikacji. Oba zjawiska są przejawami nierzetelności naukowej i wyrazem braku dobrych obyczajów.

Aby przeciwdziałać wskazanym przypadkom, redakcja wprowadza następujące procedury:

  • Każdy z autorów podpisuje oświadczenie, w którym wskazuje, że praca przedstawiona do publikacji jest jego własnym opracowaniem nienaruszającym praw osób trzecich.
  • W przypadku dwóch lub większej liczby autorów jednego artykułu, warunkiem publikacji jest określenie wkładu każdego z nich w powstanie publikacji oraz podanie afiliacji.

Wszystkie wykryte przypadki nierzetelności i nieuczciwości naukowej będą ujawniane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich instytucji, w tym instytucji zatrudniającej autora.

Redakcja jest zobowiązana do dokumentowania wszelkich przejawów nierzetelności i nieuczciwości naukowej.

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.