Opublikowane: 2023-09-301

Zarządzanie kapitałem ludzkim przez strach. Kontrowersyjna droga do krótkotrwałych wyników

Ludmiła Stemplewska
Społeczeństwo i Polityka
Dział: Articles
https://doi.org/10.34765/sp.0323.a07

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza i ocena skutków odczuwania strachu w miejscu pracy przez kapitał ludzki przedsiębiorstw oraz zaprezentowanie autorskiego „12-etapowego modelu eliminacji strachu z zarządzania rozwojem kapitału ludzkiego”. Wyniki badań potwierdzają, że zarządzanie przez strach, choć dosyć często jest skuteczne w krótkim okresie, budzi kontrowersje, negatywne skojarzenia i ma destruktywne skutki. To podejście opiera się na wykorzystywaniu strachu, presji, manipulacji oraz surowych metod, aby zmotywować pracowników do osiągania celów organizacji lub prywatnego celu menadżera. Pomimo potencjalnych korzyści, jak np. natychmiastowe rezultaty, przeprowadzone badania pilotażowe pokazują, że długoterminowe konsekwencje dla przedsiębiorstwa i kapitału ludzkiego są jednak niekorzystne.

Słowa kluczowe:

zarządzanie strachem, model eliminacji strachu z zarządzania rozwojem kapitału ludzkiego

Podobne artykuły

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Stemplewska, L. (2023). Zarządzanie kapitałem ludzkim przez strach. Kontrowersyjna droga do krótkotrwałych wyników. Społeczeństwo I Polityka, 76(3), 119–136. https://doi.org/10.34765/sp.0323.a07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.