Opublikowane: 2023-09-301

Obraz wojska w oczach społeczeństwa Poznania w pierwszych latach niepodległości w dokumentach proweniencji wojskowej

Juliusz S. Tym
Społeczeństwo i Polityka
Dział: Articles
https://doi.org/10.34765/sp.0323.a11

Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie obrazu wojska w odbiorze społecznym w garnizonie Poznań w latach 1919–1921, czyli pierwszych latach niepodległości. Oryginalność podejścia polega na zawężeniu obszaru badań do dokumentów proweniencji wojskowej, ponieważ problematyka ta jest znacznie łatwiejsza do uchwycenia w dokumentach wojskowych władz terytorialnych oraz dokumentach wojskowych władz garnizonowych niż w obecnie silnie rozproszonych i zdekompletowanych dokumentach cywilnych władz miasta Poznania. Pozytywny obraz wojska władze wojskowe kreowały poprzez organizację uroczystości wojskowych, udział w uroczystościach państwowych i religijnych, a także wielu przedsięwzięciach edukacyjnych lub kulturalnych. Udział wojska w uroczystościach przyciągał uwagę mieszkańców, a pozytywny efekt wzmacniały przekazy prasowe. Negatywny obraz wojska kreowali żołnierze łamiący przepisy dyscypliny wojskowej. Reakcją mieszkańców były skargi składane zarówno do magistratu, jak i władz wojskowych.

Słowa kluczowe:

Poznań, siły zbrojne, społeczeństwo, wizerunek

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Tym, J. S. (2023). Obraz wojska w oczach społeczeństwa Poznania w pierwszych latach niepodległości w dokumentach proweniencji wojskowej. Społeczeństwo I Polityka, 76(3), 195–213. https://doi.org/10.34765/sp.0323.a11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.